Technik weterynarii – zawód z przyszłością
O zawodzie technika weterynarii powinny myśleć przede wszystkim osoby, które kochają małe jak i duże zwierzęta, pragną je chronić, dbać o nie, opiekować się nimi, leczyć i poznawać.
Technik weterynarii wykonuje czynności pomocnicze w diagnostyce i leczeniu zwierząt, a także czynności w obszarze zadań inspekcji sanitarnej. Prowadzi inseminację, hodowlę i chów zwierząt.
Jako technik weterynarii, po ukończonej edukacji, masz wiele możliwości podjęcia ciekawej i zgodnej z wykształceniem pracy. Nauka do twojego przyszłego zawodu trwa pięć lat. Uzyskanie tytułu technika weterynarii następuje po pozytywnym zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego. Równie ważne jest odbycie praktyk zawodowych. Po tym kierunku, kiedy uzyskałeś pozytywny wynik egzaminu maturalnego, możesz kontynuować naukę w szkole wyższej, np. na kierunku weterynaria.
Jeśli jesteś zainteresowany kierunkiem technika weterynaryjnego to serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji!
Organem prowadzącym szkołę jest Fundacja Solidarności Pokoleń z siedzibą w Legnicy. Głównym przedmiotem działalności FSP na przestrzeni ostatnich lat jest prowadzenie 3 szkół: Technikum Ortopedycznego (od 2014 roku) i Technikum Weterynaryjnego (od 2022 roku) oraz Autorskiej Szkoły Podstawowej EUREKA (od 2024 r.).
Uczniowie od klas II odbywają coroczne praktyki zawodowe. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawia im wiele radości i bez wątpienia jest kluczowy dla zdobycia praktycznych umiejętności. Wszak sama teoria w pracy technika weterynarii to nie wszystko!
Leczenie i pielęgnacja zwierząt to temat niezwykle rozległy – jedno jest pewnie – nie da się dobrze leczyć zwierząt, najpierw nie nauczywszy się zajmować nimi na co dzień. Dlatego też, młodzi adepci weterynarii odbywają praktyki w miejscach, w których mają możliwość zapoznania się z chowem i hodowlą zarówno zwierząt gospodarskich, jak i domowych.
Nasi uczniowie klas IIa i IIb odbyli właśnie swoje pierwsze praktyki. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił im wiele radości i bez wątpienia wiele ich nauczył. Wszak sama teoria w pracy technika weterynarii to nie wszystko!
W październiku w naszej szkole odbyła się Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Uczniowie z Technikum Weterynaryjnego wzięli udział w bloku konkursu dotyczącym produkcji zwierzęcej i weterynaryjnej. W etapie szkolnym zmagało się 34 uczniów. Trzymamy za nich kciuki, aby udało się awansować do kolejnych etapów.
W środę 10.10.2023 braliśmy udział w pierwszych zawodach sportowych w tym roku szkolnym. 10 uczniów wystartowało w indywidualnych biegach przełajowych.
Stacja zajmuje się wypasem bydła mięsnego rasy Charolaise na 308 ha łąk górskich i pastwisk oraz produkcją odsadki na opas i do dalszego chowu. Organizowane są tam m.in. szkolenia z zakresu chowu bydła mięsnego oraz zajęcia praktyczne dla naszych uczniów.
Nasze szkoły współpracują w ramach rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 – „Aktywna tablica”.
Nasze szkoły współpracują w zakresie wsparcia merytorycznego kadry, szkoleń medycznych oraz pozyskiwania środków na rozwój obu instytucji.
Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych
na lata 2020-2024 – „Aktywna tablica”.