Menu Zamknij

Hiszpania 3-8.10.2021r ERASMUS+

Jesienne spotkanie w Pirenejach.

W sercu Pirenejów, w dolinie Vall de Boi, wyznaczyły sobie spotkanie cztery szkoły realizujące projekt „ The Wonderful  Green World” w ramach Erasmus+. Technikum Ortopedyczne w Świdnicy, szkołę koordynującą projekt, reprezentowali uczniowie: Klaudia Droszczak, Iga Jackowicz, Kornelia Lada, Oliwier Nykiel, Wiktoria Mydłowska i Ernest Plichta. Wraz z młodzieżą z Katalonii, Słowacji i Włoch wędrowali po Pirenejach poznając śródziemnomorską przyrodę, wspólnie pracowali na warsztatach przyrodniczych i ekologicznych, spotkali się z osobami prowadzącymi ekologiczny sad i plantację ziół, wspólnie też bawili się przy katalońskiej muzyce. Językiem spotkania był język angielski więc trzeba było pokonać i tą trudność, z czego świdnicka młodzież wywiązała się świetnie. Był też czas na poznanie zabytków z listy UNESCO –  romańskich  kościołów skupionych wokół wioski Taüll. Największy podziw wzbudziła  multimedialną projekcją  zrekonstruowanych malowideł w XII-wiecznym kościele  Sant Climent de Taüll, jedna z najsłynniejszych atrakcji Vall de Boi. Jeden dzień spotkania miał miejsce w miejscowości Igualada, u stóp Montserrat, tam odbyły się warsztaty poświęcone dzikim ale jadalnym roślinom śródziemnomorza, była też okazja sprawdzić jak smakują pomidory prosto z krzaka i dojrzewające właśnie figi. 

Spotkanie zakończyło się w Barcelonie zwiedzaniem ogrodu botanicznego i spacerem słynną La Rambla aż do nadmorskich plaż. 

Organizatorem spotkania był Instytut Montbui, zaprzyjaźniona szkoła z Santa Margarita de Montbui a osobami za wszystko odpowiedzialnymi byli nauczyciel biologii Marcel  Mateu Pijoan i Mercè  Cartañà Arcediano.

Młodzieży z Technikum Ortopedycznego towarzyszyli nauczyciele: Katarzyna Trzeciak i Violetta Wierzbicka.

Następne spotkanie wyznaczono w Alpach,  u stóp Mont Blanc,  już w kwietniu.